تی آر ایکس (بر گرفته شده از Total Body Resistance Exercise که به معنی مقاومت کلی بدن است) از جمله ورزش‌های نوپا و رو به توسعه‌ای است که امروزه مورد توجه بسیاری از علاقمندان به ورزش قرار گرفته‌است. این فعالیت ورزشی از سالهای 1990 به بعد معرفی و مورد استفاده عموم قرار گرفت.

اگر دنبال راهکار‌ی عالی و مناسب برای سوزاندن چربی‌ها، کاهش وزن و تناسب اندام هستید، TRX به عنوان یکی از زیر شاخه‌های بدنسازی گزینه بسیار خوبی است که در ادامه با مطالعه این متن، به شناخت هر چه بیشتر و بهتر این ورزش دست خواهید یافت.

تی آر ایکس چه ورزشی است؟

تی آر ایکس به عنوان یک ورزش مناسب برای افزایش استقامت بدن، انعطاف پذیری، پایداری عضلات، چربی سوزی و تعادل بسیار کاربردی است. انرژی زیادی که در این ورزش نسبت به سایر ورزش‌ها مصرف می‌شود، موجب کالری سوزی و لاغری خواهد شد.

در این ورزش با استفاده از وزن بدن و اندام‌ها بر بندهایی که از سقف و دیوار آویزانند، برای رسیدن به تعادل، استحکام، استقامت بدنی، انعطاف‌پذیری و همینطور چربی‌سوزی بهره گرفته می‌شود. در این ورزش انرژی بسیار زیادی مصرف می‌شود. با ایجاد تعادل و تقویت عضلات، فرد به یک شرایط مناسب فیزیکی بر اثر این ورزش خواهد رسید. تمرینات طراحی شده در ورزش تی آر ایکس، بر حرکت مرکز وزن بدن تمرکز دارد و باعث وارد شدن فشار بر عضلات جانبی و همینطور عضلات اصلی خواهد شد.

بدن در حالت مقابله با جاذبه زمین و حفظ تعادل قرار می‌گیرد و فرد باید روی تک تک قسمت‌های بدن تمرکز کند. عضلات شکم، دست، پا، سینه و کمر و اگر به کار گرفته شوند، سایر عضلات نیز درگیر خواهند شد. به همین دلیل است که مقاومت کلی بدن بالا می‌رود و تمام عضلات به یکدیگر فشار آورده و اثرگذاری بالایی حاصل می‌شود.

حفظ تعادل و آویزان شدن از بندها، باعث سوختن 300 الی 1000 کالری در یک جلسه تمرین نیم ساعته، با توجه به نوع تمرینات، خواهد شد. حرکات ابتدایی در تی آر ایکس با سرعت و تحرک بالا طراحی شده است که باعث گرم شدن بدن خواهد شد.

در حرکات پایانی این ورزش نیز، از حرکات انعطاف پذیر، کششی و آرامتی به کار گرفته می‌شود تا بدن آرام آرام به حالت تعادل خود باز‌گردد. تی آر ایکس هر آنچه که مورد نیاز برای آمادگی جسمانی، از جمله استقامت، انعطاف پذیری، چابکی، مقاومت و تعادل را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

وسایل مورد نیاز برای تی آر ایکس

ابزار هایی که برای این ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل قلاب محکم، یک بند چتر بازی و دو دسته بدون کش است. این دسته‌ها بسیار محکم و قوی هستند که فرد با آویزان شدن و انداختن وزن خود روی آنها کنده نمی‌شود.

به همین دلیل ورزشکاران می‌توانند هرگونه حرکت ورزشی و تمرینات مربوط به آمادگی جسمانی را بدون هیچ خطری انجام دهند. بندهای زرد و سیاه که از دیوار یا سقف قسمتی از باشگاه آویزان هستند، نشانگر استفاده از این ابزار برای افزایش مقاومت بدن برخی افراد است.

افرادی که به پیلاتس و یوگا علاقمند هستند، می‌توانند از تی آر ایکس هم بهره ببرند. زیرا حرکات تی آر ایکس تا حدودی شبیه این دو ورزش است. این ورزش  برای افرادی که دوچرخه‌سواری می‌کنند و دونده‌ها بسیار مناسب است.

مزایای ورزش تی آر ایکس

-         افزایش قدرت و نیروی قلب

-         بهبود عملکرد مرکز وزن بدن

-         حس تعادل و چابکی بدن

-         حس تعادل و چابکی بدن،اثر گذاری بالا و تقویت عضلات

نکات مهم و قابل توجه در ورزش تی آر ایکس

بهتر است قبل از شروع ورزش و تمرینات  TRX بدن خود را با انجام حرکات سبک و کششی گرم کنید. این حرکت باعث می‌شود بدن آماده شده و خطر بروز آسیب بدنی کاهش یابد.

پیش از شروع با ابزارها، اطمینان یابید که بند به خوبی محکم شده است تا در حین تمرین آزاد نشده و به بدن آسیب وارد نشود.

استفاده از لباس مناسب کشی و آزاد به همراه کفش مناسب بسیار مهم است.

 در صورت احساس خستگی، استراحت کنید و بیش از حد توان به بدن خود فشار وارد نکنید.

بهتر است برای پیشگیری از بروز آسیب روی سطح پوست، از تماس با بندهای تی آر ایکس پرهیز کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید