تاریخچه شنا در جهان

شواهد نشان می دهد که قدمت شنا و شنا کردن به 2600 سال قبل از میلاد در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن های آشور و یونان و روم باستان باز می گردد. آنچه از گذشته آموزش شنا می دانیم بر اساس یافته هایی است که از حروف تصویری هیروگلیف مصریان به دست می آوردیم.

یونانی های باستان و رومی ها شنا را جزو برنامه های مهم آموزشی نظامی خود قرار داده بودند و مانند الفبا یکی از موارد درسی در آموزش مردان بوده است. شنا در شرق به قرن اول قبل از میلاد باز می گردد. ژاپن جایی است که شواهد و مدارکی از مسابقات شنا در آن وجود دارد. در قرن هفدهم به دستور رسمی حکومتی شنا به صورت اجباری در مدارس تدریس می شد.

مسابقات سازمان یافته شنا در قرن 19 میلادی قبل از ورود ژاپن به دنیای غرب شکل گرفت. از قرار معلوم مردم ساحل نشین اقیانوس آرام به کودکان هنگامی که به راه می افتادند یا حتی پیش تر، شنا می آموختند. نشانه هایی از مسابقات گاه و بی گاه میان مردم یونان باستان وجود دارد و همچنین  یکی از بوکسورهای معروف یونان، شنا را به عنوان تمرین در برنامه ورزشی خود گنجانیده بود. رومی ها اولین استخرهای  شنا را بنا کردند و گفته می شود که در سده یکم پیش از میلاد گایوس رایزن سیاسی سزار آگوست رومی نخستین استخر آب گرم را ساخت.  

برخی عدم تمایل اروپاییان به شنا را در سده های میانه، ترس از گسترش و سرایت عفونت و بیماری های مسری می دانند. از طرفی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد در سواحل بریتانیای کبیر در اواخر قرن 17 میلادی از شنا در آب به عنوان وسیله ای برای درمان استفاده می شد. البته تا پیش از قرن نوزدهم شنا به عنوان تفریح و ورزش در میان مردم جایگاهی پیدا نکرد. زمانی که نخستین سازمان شنا در سال 1837 تاسیس شد در پایتخت بریتانیا یعنی در لندن، 6 استخر سرپوشیده وجود داشت که مجهز به تخته شیرجه بودند. در سال 1846 اولین مسابقه شنا در مسافت 440 یارد در استرالیا برپا شد که بعد از آن هر ساله نیز به اجرا درآمد. باشگاه شنای "متروپولیتین" لندن در سال 1869 تاسیس شد که بعدها به انجمن شنای غیر حرفه ای تغییر نام پیدا کرد که در واقع هیئت رئیسه شنای غیر حرفه ای بریتانیا بود. فدراسیون های ملی شنا در چندین کشور اروپایی در سال 1882 تا 1889 شکل گرفتند...

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید