یوگا ورزشی جسمی و روانی است که در شبه قاره هند و توسط هندوها به وجود آمدهاست. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقاً چگونه به وجود آمده ناممکن است. چرا که تاریخ شکلگیری یوگا به سالهای بسیار دور باز میگردد.

یوگا فرآیند کشف خود شناسی را در پی دارد و علاوه بر فوایدی که برای افراد دارد برای جامعه نیز میتواند مفید باشد. در واقع نمیتوان گفت یوگا فقط یک ورزش بدنی است چون پژوهشهای علمی ثابت میکند که یوگا نه تنها بر جسم انسان تاثیر میگذارد بلکه در تنظیم نیروی پرانیک یا انرژی حیاتی و جریان آن و همچنین بر ضمیر انسان نیز موثر است.

 

فواید یوگا

یوگا تنها عضلات را تقویت نمی کند بلکه موجب قوی شدن همه بافت های نرم بدن از جمله رباطها، تاندونها و بافتهای اطراف ماهیچه میشود.

 

1. حالت و فرم بدنی با یوگا بهبود مییابد

 - با افزایش انعطاف پذیری و قدرت، حالت بدن بهتر می شود. یکی دیگر از مزایای یوگا افزایش آگاهی بدن است. به این معنی که در صورت خمیده شدن و قوز کردن، شما سریع متوجه حالت بدن میشود و آن را اصلاح میکنید.

 

2. یوگا شما را خوش اخلاق تر میکند

-  بهبود توانایی  تمرکز و خلق و خو از مزایای یوگا به شمار میرود. افرادی که یوگا کار میکنند اغلب خوشحال به نظر میرسند و تمرکز ذهنی خوبی دارند. در تحقیقات اخیر،  اثرات یوگا بر افسردگی مورد مطالعه قرار گرفتهاند. این اثرات مثبت به دلیل افزایش سطح اکسیژن مغز در نتیجه تمرینات یوگا است.

 

3. یوگا تنفس را بهبود می بخشد

- به دلیل تنفس عمیق در حین تمرینات یوگا، ظرفیت ریه و توانایی ورزش افزایش می یابد، اثرات آدرنالین خنثی میشود و در نتیجه موجب  تمدد اعصاب و ریلکسیشن می گردد. اما یوگا شامل تمرینات هوازی مانند دویدن و دوچرخه سواری نیست.

 

4.  یوگا باعث کاهش استرس میشود

- حتی پس از اولین جلسه کلاس یوگا، شما قادرید کم شدن استرس را حس کنید. برخی تمرینات یوگا شامل تکنیکهای مدیتیشن است که موجب تنفس عمیق، تسلط بر ذهن و توقف صدای ذهن که معمولا به دلیل استرس ایجاد می شود، می گردد.

 

5. یوگا برای قلب مفید است

- یوگا موجب کاهش فشار خون و آرام شدن ضربان قلب میشود که برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون، بیماریهای قلبی- عروقی و سکته یک اثر درمانی به شمار میرود. در مطالعات بیوشیمیایی، از یوگا به عنوان یک عامل آنتی اکسیدان یاد شده است که موجب کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون و همچنین تقویت سیستم ایمنی میشود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید